Anasayfa / Teknoloji / Saniyeler içinde “kendi kendini” çözebilen Rubik küp [Video]

Saniyeler içinde “kendi kendini” çözebilen Rubik küp [Video]

3D yazıcıyla üretilen bu Rubik küp, içinde bulunan mekanizma sayesinde kendi kendini saniyeler içinde çözebiliyor.

Zeka küpleri olarak da bilinen Rubik küp, çözülmesi zor ama beyin jimnastiği yaptıran “oyuncaklar” olarak biliniyor. Peki, daha önce kendi kendi çözebilen bir Rubik küp görmüş müydünüz? Haberin girişinde videosunu izleyebileceğiniz; Japon tasarımcının geliştirdiği bu küp, kendi kendini çözerken bir yandan da etrafı dolaşıyor. Yapılışı hakkında detaylı bilgi bulunmayan küp servo motor sayesinde hareket ediyor. Hareketli Rubik küpte ayrıca tasarımcısı tarafından Arduino mikro işlemci de kullanılmış. Küpün parçalarına da ayrıldığı videoya aşağıdan ulaşarak sistem hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Milisaniyeler içerisinde rubik küp çözen robot rekor kırdı [Video]

İnsanları kontrol edebilen değişik bir icat

Japon tasarımcının ortaya koyduğu tek icat, bu değil. “Human Controller” ismini verdiği başka bir ürün de insanları yürürken kontrol etmeye yarayan bir sistemi içeriyor. Tıpkı simülasyon oyunlarındaki gibi kontrol edilmek isteyen kişiyi yönlendirebileceğiniz bu ürünle alakalı da pek fazla bir bilgi yok. Kontrol edilmek kişinin üzerine bir kamera yerleştirilerek yönlendirmeyi yapan kişiye bir görüş özelliği veriliyor. Oturduğu yerden bir monitör aracılığıyla yönlendirme yapan kişi, elindeki kumandadan ileriye bastıkça yönlendirilen de ileri doğru hareket ediyor. Sağ ve soldaki açıları görmek içinse kumandanın yine sağ ve sol tuşlarına basılması gerekiyor. Yönlendirilmek istenen kişiyi anında durdurmak için de kumandanın aşağı tuşuna basılması gerekiyor. Bahsi geçen proje videosuna haberin devamından ulaşabilirsiniz.

İlgili video

sizlere Nar10 Depo Takip Yazılım Barkod Sistemleri farkıyla sunulmuştur
Kaynak:https://www.log.com.tr/saniyeler-icinde-kendi-kendini-cozebilen-rubik-kup-video/

Bir önceki yazımız olan Alçıpan ustası insansı robot [Video] başlıklı makalemizde Advanced Industrial Science and Technology Institute, AIST ve alçıpan döşeyen robot ve barkod programı hakkında bilgiler verilmektedir.

Reklam

Karekod Okutma işlemi nerelerde kullanılır

Karekod Okutma İşlemi Teknolojinin bize sunduğu avantajlardan biri de karekoddur. Geliştirilen yeni teknoloji sayesinde pek çok işlemi internet üzerinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir