Anasayfa / Barkod Sistemi / QR Kod Nedir ? Nasıl Oluşturulur ?

QR Kod Nedir ? Nasıl Oluşturulur ?

QR Kod Nedir ?

karekod yazılım

Çağımızın barkodu olarak anılan QR Kod (quick response code)  1994 yılında Denso Wave tarafından Japonya da geliştirilmiş bir kare koddur.  Bu kodun çıkış amacı otomotiv sanayisinde kullanmaktı ancak teknolojinin hızla gelişmesi  ve akıllı telefon kullanımının yaygınlaşması QR Kodu günlük hayata taşıdı. Japonya’da  kullanımı  oldukça yaygın olan QR Kod ülkemizde daha çok ilaç sektörü ve bankacılık işlemlerinde kullanılmaktadır.

QR Kod Veri Kapasitesi

Yalnızca sayısal kod         Max. 7,089 karakter

Alfanümerik                      Max. 4,296 karakter

Binary (8 bit)                     Max. 2,953 karakter

Kanji/Kana                        Max. 1,817 karakter

 

QR Kod Yapısı

QR kodun  satır sayısı sütün sayısına eşittir.Satır/Sütün’un en küçük boyutu 20,en büyük boyutu ise 177 noktadadır.

QR kodun anatomisi aşağıdaki gibidir:

Qr Kod Yazılım Yazımızı Okumanızı Tavsiye Ediyoruz.

1-Version Information(Versiyon Bilgisi): QR kodun sürümünü tanımlar.Her bir kodun veri depolama kapasitesi farklıdır ve depoladıkları veri arttıkça sürümleri de artar.Ayrıca kodların hata düzeltme seviyeleri de farklıdır.
2-Format Information(Format Bilgisi): 15 bit uzunluğundaki hata düzeltme seviyelerini ve maske desen göstergesini içerir.Tarayıcı ilk önce buradaki bilgileri okur.
3-Encoded Data(Kodlanmış Veri): QR kodun verileri bu alanda depo edilir.Veriler, ‘0’ ve ‘1’ binary numaralarının siyah ve beyaz hücrelere çevrilmesiyle saklanır.Bu veri alanı tarayıcı tarafından okunur.
4-Required Pattern;
4.1-Finder Pattern(Tespit Şablonu): Kodun üç köşesinde bulunan bu yapı ile yön,boyut ve sembolün açısı tespit edilir.Kodun tüm yönlü(360 derece),yüksek hızda okunmasını sağlar.
4.2-Aligment Pattern(Hizalama Şablonu): Bu şablon QR kodundaki çarpıklıkları düzeltmede oldukça etkilidir.QR kodda meydana gelen yamulmalarda tarayıcı hatayı anlar ve gerekli düzenlemeyi yapar.
4.3-Timing Pattern(Zamanlama Şablonu): Tespit şablonlarının arasında bulunan siyah ve beyaz desenli yapıdır.Bu desen ile her hücrenin merkezi koordinat bilgileri tespit edilir.Kod büküldüğünde ya da hücrelerde hata oluştuğunda hücrenin merkezi koordinatını düzeltir.Bunu yatay ve dikey yönlerde yapar.
5-Quiet Zone(Sessiz Bölge): QR kodun çevresindeki verinin olmadığı boş alandır.Bu alana hiçbir şey yazılmaz,basılmaz.En az 4 modül (her nokta 1 modüldür)genişliğinde olmalıdır.Bu boş alan sayesinde kod, problemsiz bir şekilde okunur.
QR Kod Kullanırken Dikkat  Edin!
  •  QR kod içerinde  7,089 adet sayısal karakter veya 4,296 alfanümerik karakter kaydedilebilir.Ancak, bu kadar fazla veri kaydedilirse kodunuz yoğunlaşacaktır ve mobil telefonlarda kodu okuyamama gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz.Bu nedenle tavsiye edilen veri miktarı 60 karakterdir.
  •  QR kodlarınızda siyah-beyaz renk kullanmalısınız. Renkli kontrastı düşük QR kodun okunması zorlaşır.
  •  QR kodu %30 luk bir hata payı barındıracak şekilde üretilmektedir.Bu sebeple bazı firmalar kendi logolarını eklemektedir.Yine buda QR kodunun okunmasını zorlaştırdığı için tavsiye edilmemektedir.
  •  QR kodun çevresinde 4 modüllük boş bir alan bıraktığınızdan emin olun.
QR  Kod ve Barkod
  • Barkod tek bir yönde veri içermektedir oysaki QR kod iki boyutlu kod olmasından dolayı hem yatay hem de dikey yönde bilgi içerir.Buda QR kodun daha çok veri depolaması demektir.
  • Verinin uzunluğuna bağlı olarak barkod uzunluğu(enine doğru) da artacaktır.Bu da barkod okuma hatasının ve maliyetinin artması demektir.QR kod ise barkodun yaklaşık 1/10’u oranında bir alana kodlama yeteneğine sahiptir. Yani, QR Kod çok daha az yer kaplar.
  • QR kod ve barkod akıllı telefonlar yardımıyla okunabilir.Ancak QR kod daha hızlı okunmaktadır.
  • QR kod hasara uğramış olsa dahi verilerin bir kısmı okunabilir.

QR Kod Nasıl Oluşturulur?
QR kodunuzu Kaywa QR-code, ZXing Generator gibi siteleri kullanarak çok basit bir şekilde oluşturabilirsiniz.İstediğiniz şekilde düz metin,iletişim bilginizi, Web sitesi adresinizi ya da herhangi bir bilgiyi girip tek bir butona tıklamak yeterli olacaktır.

Gayrimenkul Değerleme Yazımızı Okumanızı Tavsiye Ediyoruz.

QR Kodu Nasıl Okutabilirim?
Eğer ki akıllı bir telefonunuz var ise yapmanız gereken QR kod okuyucu yazılımını indirmek olacaktır.Android işletim sistemine sahipseniz android market üzerinden gerekli uygulamayı(Google Goggles veya Barcode Scanner) indirmeniz yeterli olacaktır.Uygulamayı  başlattıktan sonra telefonunuzda kamera görüntüsü çıkacaktır.Kodu ortalayıp çekiniz. Kod tarandıktan sonra içeriğe ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Barkod Okuyucunuz Bozulursa Ne Yaparsınız? başlıklı makalemizde Barkod okuyucu ve barkod sistemi ve barkod programı hakkında bilgiler verilmektedir.

Reklam

Barkod Sistemi

Barkod Sistemleri tapu işlemlerinde devir kolaylaşıyor. Artık taşınmazların devir işlemleri, taraflar farklı tapu müdürlüklerinde bulunsalar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir