Anasayfa / Teknoloji / Parola tüccarı yakalandı!

Parola tüccarı yakalandı!

Avustralya Federal Polisi (AFP) yaptığı bir duyuruda, çalıntı giriş bilgilerini satmakla suçlanan bir kişiyi tutukladığını bildirdi. İsmi verilmeyen 21 yaşında Sidney, Australya’da yaşayan şahıs, WickedGen.com adlı bir internet sitesini yönetiyordu ve Netflix, Spotify, Hulu ve diğer hizmetler için yaklaşık bir milyon kullanıcı adı ve şifreye sahip olduğunu söylüyordu. Polis, çalıntı giriş bilgilerini satarak yaklaşık 211.000 dolar (300000AUS$) kazandığını tahmin ediyor.

İnceledik: Robot bankacı iş başında!

Avustralya polisi, yaklaşık 120.000 ücretli kullanıcıya sahip olduğunu iddia eden WickedGen.com hakkında 2018 yılında FBI tarafından bilgilendirilmişti. Her ne kadar tutuklama Avustralya’da gerçekleşmiş olsa da, sitenin kurbanları uluslararasıydı ve ABD gibi diğer ülkelerdeki insanları da içeriyordu. Site yöneticisi geçtiğimiz gün AFP tarafından tutuklandığı sırada, evdeki “elektronik malzemeler ve çeşitli kripto paralar” da ele geçirildi.

Polisin söylediğine göre WickedGen.com yöneticisi çalıntı hesapları, bir açık ile ele geçirilen kullanıcı adı ve şifrelerin bir başka hizmette denenmesini içeren bir yöntemle buldu. Bu yöntemin işe yarıyor olmasının sebebi, kişilerin genellikle şifreleri tekrar kullanıyor olmaları. Bu yüzden de bir sistemde bulunan açık ile ele geçirilen giriş bilgileri, bir başka hizmete giriş için de kullanılabiliyor. Bu son olay da, farklı hizmetlerde farklı şifreler kullanma için önemli bir hatırlatma niteliğinde.

İLGİLİ HABER Güçlü parolanın sırrı Önceki Haber192MP Kameralı Telefonlar, Yola Çıktılar Sonraki HaberHarry Potter’a can veren Radcliffe’den tuhaf karar sizlere Barkod Sistemi Blog farkıyla sunulmuştur
Kaynak:http://www.chip.com.tr/haber/netflix-ve-spotify-hesap-saticisi-tutuklandi_81228.html

Bir önceki yazımız olan İşte Google'ın katlanan planı başlıklı makalemizde Cep Telefonu, google ve katlanan telefon ve barkod programı hakkında bilgiler verilmektedir.

Reklam

Karekod Okutma işlemi nerelerde kullanılır

Karekod Okutma İşlemi Teknolojinin bize sunduğu avantajlardan biri de karekoddur. Geliştirilen yeni teknoloji sayesinde pek çok işlemi internet üzerinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir