Anasayfa / Barkod Sistemi / Otomasyon Sistemleri Nedir ? Özellikleri Nelerdir ?

Otomasyon Sistemleri Nedir ? Özellikleri Nelerdir ?

Otomasyon Sistemleri Nedir ? Özellikleri Nelerdir ?

Endüstriyel Otomasyon Nedir?

Üretim sisteminin istenilen biçimde insan gücüne gerek duymadan otomatik olarak yapılmasını sağlayan süreç olarak tanımlanır. Diğer bir ifadeyle üretim biriminin amacına uygun çalışmasını düzenler. Bu Düzenleme esnasında ayrıca üretim biriminin yönetim ve planlaması için verilerin sahadan alınması ve ilgili bölüm/birimlere aktarılması işlemlerini de sağlar.

Endüstriyel Otomasyon genel olarak;

  1. Endüstriyel kontrol sistemleri
  2. Endüstriyel veri iletişim sistemleri
  3. Endüstriyel kumanda sistemleri

Endüstriyel Kontrol Sistemleri; Üretim sürecini, her türlü bozucu etkiye istenen değerde çalışmasını sağlamak üzere kurulan sistemlerdir. Kontrol Sisteminin temel görevi , herhangi bir nedenle oluşan hatayı (kontrol edilen büyüklük ile istenen büyüklük arasındaki fark) belirli değer aralıkları içinde tutmaya çalışmaktır.

Endüstriyel Kumanda Sistemleri; Üretim birimlerinin çalışma koşullarını mantıksal kurallara göre düzenleyen ve gerçekleyen sistemlerdir. Bu tür devrelerde mantıksal ilişki, zamanlama ve sayma işlevleri kullanılarak amaca uygun kumanda işaretleri üretilir.

Endüstriyel Veri İletişim Sistemleri; Bilginin hızlı ve güvenilir bir şekilde birim/bölümler arasında gerçek zamanlı olarak akışını sağlayan sistemlerdir. Ayrıca SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) gibi özel yazılım sistemleri ile gerçek zamanlı süreç izleme , uzaktan kumanda ve kontrol işlemleri gerçekleştirilebilir.

Programlanabilir Lojik Kontrolör (PLC – Programmable Logic Controller) günümüzde endüstriyel otomasyon sistemlerinin yukarıda anlatılan her üç alt bölümünü de gerçekleyen aygıt özelliğini taşımaktadır.

Programlanabilir Lojik Kontrolör (PLC)

Otomasyon sistemlerinin en önemli ve can alıcı kısmıdır. Bu sistemlere büyük esneklik veren programlanabilen cihazlar oluşturmaktadır. Bu cihazların temelinin büyük çoğunluğunu mikroişlemciler ya da mikrodenetleyiciler oluşturmaktadır. Gerçekte PLC’ler mikroişlemciler ya da mikrodenetleyiciler kullanılarak gerçekleştirilmiş cihazlardır. PLC’lerin ortaya çıkarılma amacı, röleli kumanda sistemlerinin gerçekleştirildiği fonksiyonların mikroişlemcili kontrol sistemleri ile yerine getirilmesidir. Lojik temelli röle sistemlerine alternatif olarak tasarlandıklarından PROGRAMLANABİLİR LOJİK KONTROLÖR adı verilmiştir.

İlk ticari PLC , 1969 yılında röleli elektriksel kumanda devrelerinin yerine kullanılmak üzere Modicon firması tarafından geliştirilmiş ve üretilmiştir.

Özel Yazılım Yazımızı Okumanızı Tavsiye Ediyoruz.

Karmaşık otomasyon problemlerini PLC ile çözmek hızlı , güvenilir ve kolaydır. PLC’lerin avantajlarını kısaca sıralayalım;

  • PLC’leri kullanmak daha kolay ve güvenilirlerdir.
  • Daha az yer tutar ve daha az arıza yaparlar.
  • Yeni bir uygulamaya daha çabuk adapte olurlar.
  • Kötü çevre şartlarından kolay etkilenmezler.
  • Daha az kablo bağlantısı isterler.
  • Hazır Fonksiyonları kullanma imkanı vardır.
  • Giriş ve çıkışların durumları izlenebilir.

Bir önceki yazımız olan Müşteri Takip Veresiye Programları Özellikleri Nelerdir? başlıklı makalemizde Müşteri Takip Veresiye ve Veresiye Programı ve barkod programı hakkında bilgiler verilmektedir.

Reklam

Barkod Sistemi

Barkod Sistemleri tapu işlemlerinde devir kolaylaşıyor. Artık taşınmazların devir işlemleri, taraflar farklı tapu müdürlüklerinde bulunsalar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir