Anasayfa / Teknoloji / Musk’ın arabası rekor kırdı!

Musk’ın arabası rekor kırdı!

Yaklaşık bir yıldan uzun bir zaman önce SpaceX tarafından fırlatılan 27 motorlu bir roket olan Falcon Heavy’nin taşıdığı kargoda Elon Musk’ın şahsi aracı okan bir Tesla Roadster -ve sürücü koltuğunda oturan Starman- de vardı. Geçtiğimiz Kasım ayında ise araç, Musk’ın gelecekte Mars’ta ikamet etmek istediği yerin yakınından geçerek uzayın derinliklerine doğru yol almaya devam etmişti.

İnceledik: Robot bankacı iş başında!

Starman’s current location. Next stop, the restaurant at the end of the universe. pic.twitter.com/Ty5m8IjJpE

— SpaceX (@SpaceX) November 3, 2018

Bu gelişmenin ardından Musk’a ait Tesla Roadster, uzaydaki uzun yolculuğuna devam etti. Aracı takip etmek amacıyla kurulan whereisroadster.com’a göre araç, Dünya üzerinde bulunan tüm karayollarının uzunluğundan daha fazla yol kat etti. Siteye göre 807 milyon kilometre yol kat eden araç, Dünya’nın yörünge uzunluğu olan 940 kilometrelik mesafeyi de aşmak için yol almaya devam edecek.

Starman’in sürücülüğünü yaptığı Tesla Roadster, yörüngedeki bir tam turunu 2019 yılının ilerleyen günlerinde tamamlayacak ancak şu anda aracın etkileyici bir rekoru elde etmesi kesinlik kazandı: Tesla Roadster, tarihteki en fazla mesafe kat eden araç durumunda. Elon Musk’ın emektar aracından sonra en çok sürüş mesafesine ise Irv Gordon’un 5 milyon kilometre yol kat eden Volvo P1800‘ü sahip.

İlginç bir şekilde Elon Musk’ın aracı aynı zamanda en iyi yakıt ekonomisine sahip olan araç konumunda. Elektrikle çalışan bir araç olmasına rağmen Dünya’dan yaklaşık 47.696 litre roket yakıtı ile kalkış yaparak yolculuğuna başlayan Roadster, kat ettiği mesafe göz önüne alındığında litre başına yaklaşık 6.410 kilometre yol kat ederek de takdir edilesi bir yakıt ekonomisine imza attı.

Önceki HaberSamsung Yeni Katlanabilirler Üzerinde Çalışıyor Sonraki HaberGoogle’ın “Çin Projesi” Askıya Alınmamış Olabilir sizlere Barkod Sistemi Blog farkıyla sunulmuştur
Kaynak:http://www.chip.com.tr/haber/muskin-teslasi-en-cok-mesafe-kat-eden-araba-oldu_81057.html

Bir önceki yazımız olan CERN'den internet nostaljisi! başlıklı makalemizde bilim, cern ve internet ve barkod programı hakkında bilgiler verilmektedir.

Reklam

Karekod Okutma işlemi nerelerde kullanılır

Karekod Okutma İşlemi Teknolojinin bize sunduğu avantajlardan biri de karekoddur. Geliştirilen yeni teknoloji sayesinde pek çok işlemi internet üzerinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir