Anasayfa / Barkod Sistemi / Kozmetik Ürünlerinde Barkod Numarası Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Kozmetik Ürünlerinde Barkod Numarası Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Barkod Numarası Sorgulama Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Barkod Numarası Sorgulama sayesinde, ürünlerin kime, hangi firmaya ve hangi ülkeye ait olduğunu kolaylıkla sorgulayabiliriz. Bu sayede, Barkod sahibinin iletişim bilgilerine erişerek ticari bağlantılar kurulabilir veya başka firma ve kişiler sizin iletişim bilgilerinize erişerek sizinle ticari bağlantıya geçebilirler.

Barkod Numarası Sorgulama genellikle, GS1 GEPIR sistemi kullanılarak yapılmaktadır. Bu makalemizde sizlere sistemi anlatmaya çalışacak ve kolaylıkla Barkod araştırması yapma basamaklarını özetleyeceğiz.

GS1 Nedir?

GS1 , tam ismiyle Global Standarts Center (Global Standartlar Merkezi) uluslararası bir organizasyon olup, tedarik zincirlerinde yer alan ürünlerin tanımlanması, ürünleri ilgilendiren veri değişimi protokolünün sağlanması gibi standartların belirlenerek etkinliği artırmak amaçlı kurulan bir standardizasyon ve çözüm merkezidir.

GEPIR Nedir?

Bünyesinde uluslarası organizasyonlar barındıran GS1 ‘in sunduğu ortak platform olan GS1 GEPIR sayesinde 111 üye ülkedeki 1 milyondan fazla firmanın GS1 bilgilerine erişim sağlanabilmektedir. GS1 GEPIR sayesinde hangi Barkod numarasının hangi ülke menşeli olduğunu, hangi firmaya ait olduğunu rahatlıkla öğrenebilirsiniz. GEPIR , Global Electronic Party Information Registry kelimelerinin kısaltılmış halidir.

Kozmetik Barkod Programı Yazımızı Okumanızı Tavsiye Ediyoruz.

Bu sistem sayesinde, GS1 sistemine kayıtlı firmaların unvan, adres, telefon, e-posta gibi önemli iletişim bilgilerine rahatlıkla ulaşabilir, onlarla bağlantıya geçebilirsiniz.

Barkod Numarası Sorgulama Nasıl Yapılmaktadır?

Barkod Numarası Sorgulama, 4 şekilde gerçekleştirilebilir;

Barkod Numarası ile Sorgulama

Perakende olarak satılan ürünlere ait bir Barkodları tanımlamakta kullanılan GTIN(Global Trade Item Number) ile sorgulama yapacaksanız, ticari ürünün üzerinde yazan ve GS1 sistemine göre oluşturulan  Barkod Numarasını, arama alanına girip “Ara” butonuna basarak sorgulayabilirsiniz.

Firma Adı İle Sorgulama

Firma bilgileri girilerek yapılan arama yöntemidir. Bu şekilde arama yapmak istediğinizde, firma adı ve ülkesini girmelisiniz. Daha hızlı ve tam bilgilere erişebilmek için ise firmanın yerleşik bulunduğu şehir bilgisini de girerek Barkod Numarası arama işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Küresel Lokasyon Numarası ile Arama

Küresel Lokasyon numarası olan yani GLN-Global Location Number, Barkod sistemi kullanan tüm kurum ve kuruluşların kendi içlerinde veya kendi aralarında gerçekleştirdikleri yer değişimlerini tanımlamakta kullanılan alfanümerik karakterlerdir. GLN’ler genellikle ürünlerin çalışma ortamındaki yer değişimini belirtirler. Bu tür fiziksel yer değişimleri, çoğunlukla e-ticaret firmalarının tercih ettiği uygulamalarda kullanılmaktadır. Bu nedenle yoğun bir depo-sevkiyat takibi yapmakta olan firmalarımıza bu tür bir takip sistemi önermekteyiz.

Taşıma Birimi Etiketi ile Barkod Numarası Sorgulama

Taşıma birimi etiketi, SSCC-Serial Shipping Container Code, taşınacak ticari ürünlerin, tedarik zinciri süresince izlenmesi ve geçirdiği aşamaların gözlenmesi amacıyla kullanılan 18 basamaklı bir sayıdır. SSCC’ler, otomasyon ve okuma işlemlerinin kolayca gerçekleştirilebilmesi için, Barkod şeklinde tanımlanabildiği gibi, GS1-128 ve RFID ler şeklinde de tanımlanabilir.

Özetlemek gerekirse;

  • GS1 barkodlu ticari ürün sahibi
  • Ürün markası, adı ve adresi
  • Ürün ile ilgili iletişim bilgileri
  • Ürünün tedarik zincirinde uğradığı lokasyon değişiklikleri

gibi bilgileri öğrenmek, Barkod numarası sorgulama sayesinde oldukça kolay, GS1-GEPIR sistemi ile de ücretsiz olarak sunulmaktadır.

GEPIR ile Küresel tedarik zinciri işlemlerindeki geniş bir veritabanı gibi düşünebilirsiniz. Dünya çapında milyonlarca firma ve ürünün bilgilerine kısa sürede erişebilir, ve bu bilgiler sayesinde de ticari hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan QR Kod Nedir ? Nasıl Oluşturulur ? başlıklı makalemizde barkod yazılım, QR Kod ve QR Kod Nasıl Oluşturulur ve barkod programı hakkında bilgiler verilmektedir.

Reklam

Barkod Sistemi

Barkod Sistemleri tapu işlemlerinde devir kolaylaşıyor. Artık taşınmazların devir işlemleri, taraflar farklı tapu müdürlüklerinde bulunsalar …

One comment

  1. Merhaba, cilt bakım ürünleri için barkod lazım bize.
    Okunduğunda bakanlık onay ve tüm içeriği görünebilir şekilde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir