Anasayfa / Teknoloji / Google çalışanı Pi rekorunu kırdı!

Google çalışanı Pi rekorunu kırdı!

14 Mart yani bugün, Pi Günü olarak biliniyor (ABD’de 3/14 şeklinde yazıldığı için). Google çalışanı Emma Haruka Iwao, firmanın bulut bilişim teknolojisini kullanarak pi sayısını hesaplamada yeni bir dünya rekoru kırdı.

İnceledik: Robot bankacı iş başında! 2019031418121299972.jpg Google Çalışanı, Pi Sayısı Rekorunu Kırdı Emma Haruka IwaoGoogle

Uzayıp giden Pi sayısının trilyonuncu hanelerini hesaplamak, normal PC’lerin değil süper bilgisayarların işi. Iwao, Google Cloud’un gücüyle sayının 31.415.926.535.897 (31,4 trilyon) hanesini hesapladı. Iwao bu iş için 25 Google Cloud sanal makinesinde y-cruncher adlı bir uygulamadan faydalandı. Hesaplama, 140TB’lık veri kullandı ve 121 gün sürdü.

Iwao, pi sayısını hesaplamanın kendisi için özel bir önem arz ettiğini söylüyor.

“Pi basit görünüyor – 3.14 ile başlıyor” diyen Iwao şöyle devam etti: “Çocukken, bilgisayarımda pi’yi hesaplamak için bir program indirdim. O zamanlar dünya rekoru sahipleri Japon Yasumasa Kanada ve Daisuke Takahashi’ydi, bu yüzden Japonya’da büyümek benim için harikaydı.”

Google, haneleri görmek isteyenler için disk snapshot’lar sunuyor.

Önceki HaberMicrosoft, Windows 7 Kullanıcılarını Uyaracak   sizlere Barkod Sistemi Blog farkıyla sunulmuştur
Kaynak:http://www.chip.com.tr/haber/google-calisani-pi-sayisi-rekorunu-kirdi_81233.html

Bir önceki yazımız olan Tesla'nın Model 3 sorunu sürüyor başlıklı makalemizde 3, Consumer Reports ve liste ve barkod programı hakkında bilgiler verilmektedir.

Reklam

Karekod Okutma işlemi nerelerde kullanılır

Karekod Okutma İşlemi Teknolojinin bize sunduğu avantajlardan biri de karekoddur. Geliştirilen yeni teknoloji sayesinde pek çok işlemi internet üzerinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir