Anasayfa / Teknoloji / Geliştirilen Yeni Yöntemle Karbondioksit, Elektrik ve Hidrojen Yakıtına Dönüştürülecek

Geliştirilen Yeni Yöntemle Karbondioksit, Elektrik ve Hidrojen Yakıtına Dönüştürülecek

Çevremize fazlasıyla zararı bulunan karbondioksit salınımı, azaltılması gerekirken daha da artmakta ve zararları giderek katlanmaktadır. İnsanlığı ciddi oranda tehdit etmemesi adına atmosferin de karbondioksitten arındırılması gerektiği bir gerçek. Bu haberimizde UNIST (Ulsan Ulusal Bilim ve Teknoloji Enstitüsü) ve Georgia Tech’in ortak çalışmasıyla ortaya çıkmış olan yeni bir sistemden söz edeceğiz.

UNIST ve Georgia Tech; karbondioksiti emebilen, elektrik ve hidrojen yakıtı üretmeyi mümkün kılan yeni bir sistem geliştirdiler. Oluşturulan ortak ekip, bu işlemi gerçekleştiren cihaza ‘Hybrid Na-CO2’ adını verdi. Cihaz, temelde büyük bir sıvı batarya olarak tanımlanıyor.

Bahsi geçen ekibin lideri Prof. Guntae Kim, “Karbon yakalama, kullanım ve tecrit teknolojileri; son zamanlarda küresel iklim değişikliğiyle mücadelede bir yol sağlama konusunda büyük ilgi gördü. Bu teknolojinin anahtarı, kimyasal olarak stabil karbondioksit moleküllerinin diğer maddelere kolay dönüşümüdür. Yeni sistemimiz, bu sorunu karbondioksit çözünme mekanizmasıyla çözmüştür” diyerek ortaya çıkan yeniliği tanımlıyor. Bilim ve teknoloji alanında gayet heyecan verici bir gelişme olsa da bu cihazın ve benzerlerinin nasıl bir etki yaratacakları henüz bilinmiyor.

Cihazla ilgili daha fazla detaya erişmek için projenin tüm detaylarını içeren makaleye bu bağlantıya tıklayarak göz atabilirsiniz.

sizlere Barkod Sistemi Blog farkıyla sunulmuştur
Kaynak:https://www.webtekno.com/gelistirilen-yeni-yontemle-karbondioksit-elektrik-ve-hidrojen-yakitina-donusturulecek-h65322.html

Bir önceki yazımız olan Nokia 7.1 inceleme (Video) başlıklı makalemizde hmd global, hmd global nokia 7.1 ve inceleme ve barkod programı hakkında bilgiler verilmektedir.

Reklam

Karekod Okutma işlemi nerelerde kullanılır

Karekod Okutma İşlemi Teknolojinin bize sunduğu avantajlardan biri de karekoddur. Geliştirilen yeni teknoloji sayesinde pek çok işlemi internet üzerinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir