Home / Teknoloji / Bilim İnsanları, Çayı Kaynar İçmenin Kanser Riskini Arttırdığını Açıkladı

Bilim İnsanları, Çayı Kaynar İçmenin Kanser Riskini Arttırdığını Açıkladı

Milli içeceğimiz olan ve dünyada kişi başına tüketimde açık farkla zirvede olduğumuz çayın pek çok tiryakisi bulunuyor. Instagram’da fotoğraflarını paylaşmaktan ve kahvaltı sofralarına koymaktan vazgeçemediğimiz çayı çok sıcak içmenin sağlığımıza epey zarar verdiği ortaya çıktı.

ABD’li bilim insanlarının yaptıkları bir araştırmaya göre, çayı 60 dereceden sıcak içmek kanser riskini %90 oranında arttırıyor.

Yapılan araştırmada bilim insanları, yaşları 40 ila 75 arasında değişen 50 bin kişiyi 5 yıl boyunca gözlemledi. Bu süreçte 317 katılımcıda yemek borusu kanseri tespit edildi. Araştırmanın sonucunda, sıcaklığı en az 60 derece olacak şekilde ve günde 700 mililitre (yaklaşık 3 büyük bardak) çay içmenin kanser riskini %90 arttırdığı ortaya çıktı.

Amerikan Kanser Derneği üyesi Dr. Farhad İslami, “Birçok insan çay, kahve veya diğer sıcak içecekleri seviyor. Ancak çalışmamıza göre, çok sıcak çayın tüketimi yemek borusu kanserini artırabiliyor. Bu yüzden sıcak içeceklerin, içilmeden önce soğumasının beklenmesi önerilir” şeklinde bir açıklama yaptı.

Ülkemizdeki çay içme alışkanlıkları göz önüne alındığında sık sık çayın sıcaklığının 60 derecenin üzerine çıktığı göze çarpıyor. Çoğu çay evi ve cafe, çay makinelerini 90-95 derece aralığında kullanarak çay demliyor. Haliyle çay geldiğinde birkaç dakika bekleyerek soğumasına izin vermek kanser riskini önemli ölçüde azaltacaktır.

sizlere Barkod Sistemi Blog farkıyla sunulmuştur
Kaynak:https://www.webtekno.com/bilim-insanlari-cayi-kaynar-icmenin-kanser-riskini-arttirdigini-acikladi-h65283.html

Bir önceki yazımız olan DJI Mavic 2 Pro inceleme! (Video) başlıklı makalemizde DJI, dji drone ve dji kamera ve barkod programı hakkında bilgiler verilmektedir.

About admin

Check Also

Bütçe dostu şık modeller Huawei Enjoy 9s ve Huawei Enjoy 9e tanıtıldı

Bütçe dostu şık modeller Huawei Enjoy 9s ve Huawei Enjoy 9e tanıtıldı

Huawei Enjoy 9s ve Huawei Enjoy 9e, söz verildiği tarihte resmi olarak lanse edildi. Gelin modellerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir