Anasayfa / Teknoloji / Bilim İnsanları, Alkolik Fareyi Beynine Lazer Vererek Tedavi Etti

Bilim İnsanları, Alkolik Fareyi Beynine Lazer Vererek Tedavi Etti

Bağımlılıklar hem maddi hem manevi olarak büyük zararlar veren ve rehabilitasyon süreci oldukça uzun alışkanlıklardır. Haliyle de pek çok kişi, özellikle de zararlı alışkanlıklarından kurtulmak için “önce kafada bir şeyleri bitirmek gerektiğini” söyler.

Bilim insanlarına göre o “bir şeyler” belli nöronlar olabilir. Fareler üzerinde yapılan bir deneyde, alkolik farelerin beynindeki belli nöronlara lazerler ateşlenerek hayvanların bağımlılıklarını tersine çevirmeyi başardılar. Farelerin beyninde fiber optik kablolardan ateşlenen lazerler, alkol içme alışkanlığını oldukça azaltırken alkolün vücuttan çekilirken gösterdiği etkiler de daha az görüldü.

Nature Communications adlı dergide yayımlanan makaleye göre bu çalışma, insanlarda lazerle bağımlılık tedavisi için umut verici olsa da yakın gelecekte böyle bir şeyin denenemeyeceğini belirtiyorlar.

Araştırmacılardan profesör Olivier George, “Bu çalışma, insanlar üzerinde kullanılması henüz onaylanmamış son teknolojileri gerektiriyor, o yüzden de krizlerini kontrol altında tutmak için beyin implantı kullanan alkolikler görmemiz için 15-30 yıl arası bir süre var” diyor.

sizlere Barkod Sistemi Blog farkıyla sunulmuştur
Kaynak:https://www.webtekno.com/bilim-insanlari-alkolik-fareyi-beynine-lazer-vererek-tedavi-etti-h65369.html

Bir önceki yazımız olan Apple, App Store İçin Premium Oyun Abonelik Sistemi Üzerine Çalışıyor başlıklı makalemizde App Store ve Apple ve barkod programı hakkında bilgiler verilmektedir.

Reklam

Karekod Okutma işlemi nerelerde kullanılır

Karekod Okutma İşlemi Teknolojinin bize sunduğu avantajlardan biri de karekoddur. Geliştirilen yeni teknoloji sayesinde pek çok işlemi internet üzerinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir