Anasayfa / Barkod Sistemi / Barkod Sistemi

Barkod Sistemi

Barkod Sistemleri tapu işlemlerinde devir kolaylaşıyor. Artık taşınmazların devir işlemleri, taraflar farklı tapu müdürlüklerinde bulunsalar dahi yapılabilecek. Yurt dışından da devir işlemi yapmak mümkün hale geliyor. Bunun yanı sıra yeni tapulara eklenen barkod okuma sistemi ile de istenilen tüm bilgilere ulaşılabilecek. Edirne Emlakçılar Derneği Başkanı Serhat Çeker konuya ilişkin açıklamada bulundu.

“Tapu devrini bulunduğunuz yerden yapabileceksiniz!”

Tapu dairelerinde yeni dönemin başladığını belirten Edirne Emlakçılar Derneği Başkanı Serhat Çeker, Daha önceden yurt dışındaki bir vatandaşın tapu devir işlemi için bulunduğu yere gitmesi ya da vekâlet göndermesi gerektiğini ancak yeni yapılan düzenleme ile farklı illerde olsa dahi gitmeye gerek kalmadan istediği işlemi yaptırabileceğini vurguladı.

“Yılbaşından sonra bu devir bitecek”

Yeni yıldan itibaren farklı illerde bile olsa başvuru yapıp istenilen ilde tapu satışının yapılabileceğini belirten Çeker; “Mülk sahibi Edirne’de olsa bile Antalya’daki dairesini satmak istediğini tapu bilgilerini vererek gitmeye gerek kalmadan istediği işlemi halletmiş olacak. Bu da tapuda yeni bir uygulama olacak” dedi.

Barkod Sistemi

Tapularda yeni dönem başladı. Gelişen ve değişen teknoloji ile tüm işlemler elektronik ortamda yapılıyor. Bu kapsamda alacağınız yerin tapusunu cep telefonunuzun kamerasını açarak okuttuğunuz da size ait olduğu parselin adresini anında gösterecek. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ‘nün başlatmış olduğu bu uygulama sayesinde yanlış yerin alım satımının önüne geçilmesi planlanıyor.

Eski tapularda konum bilgisi ve barkod okutma olmadığını belirten Edirne Emlakçılar Derneği Başkanı Serhat Çeker, uygulamaya koyulan bu sistemde istenilen tüm bilgilere ulaşılabileceğini ve büyük kolaylık sağlayacağını söyledi.

“Tapu müdürlüklerine gitmeye gerek kalmayacak”

Ada parsel numarası yazmaya gerek kalmadan kodu okutunca konumu ve tüm bilgilerinin çıktığını ifade eden Çeker; “Tüm ayrıntılara ulaşabiliyorsunuz. Bir tapuyu aldığın yerin doğru olup olmadığını barkod okutmasıyla öğrenebilirsiniz. Sokak bilgisine kadar istedikleri bilgilere ulaşabiliyorlar. Her şeyde var olan barkod bu kez yeni tapulara da eklendi. Eski tapularda bu olmadığı için mecburen tapu müdürlüklerine gitmek gerekiyordu” dedi.

“Teknolojik yenilik yapılıyor”

Yeni sistemde tapularda fotoğraf da istenmediğini dile getiren Çeker; “Teknolojik olarak yeniliğe gidilmiş oluyor. Yavaş yavaş her şey elektronik ortama dönüyor. İmzalar bile elektronik ortamda atılabiliyor. Renk olarak da değişikliğe gidildi. Tapularda mavi ve pembe olmak üzere iki tip renk bulunuyor. Pembe renkteki tapular daireler için geçerli, mavi renkte olanlar ise arsa ve tarlalar için geçerli oluyor” açıklamasında bulundu.

Kaynak: http://www.edirnehaber.org/haber/38532/tapu-devri-kolaylasiyor.html

Bir önceki yazımız olan Barkodlu Satışve barkod programı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Reklam

Barkodlu Satış

Barkod Sistemi Maharetli Eller Çarşısı 303 kadını iş sahibi yaptı Kadınların el emeği göz nuru …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir