Anasayfa / Teknoloji / Alçıpan ustası insansı robot [Video]

Alçıpan ustası insansı robot [Video]

Japonya’nın Gelişmiş Endüstriyel Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (AIST) inşaat sektöründeki işçilerin geleceğini tehdit eden ilginç bir robotla karşımızda. Alçıpan ustası, insansı robot HRP-5P, inşa yetenekleriyle marifetini ortaya koyuyor.

İnşaat sektörünün aranan işçilerinden olmaya hazırlanan HRP-5P, tehlikeli görevler ya da çalışan eksikliği durumlarında kullanılmak için geliştirilmiş bir insansı robot. Halihazırdaki prototip, çevreyi tarayabiliyor, objeleri tanımlayabiliyor ve tek başına alçıpan döşeyebiliyor. Alçıpan malzemeyi dikkatli bir şekilde alıp yerleştirilecek noktaya taşıyan HRP-5P, tornavida ile alçıpanı bölgeye sabitliyor. Robotun tasarımı çok fazla hareket özgürlüğü sunmasa da, sahip olduğu eklemlerle kollarında geliştirilen hareket kabiliyeti bir insanın yapabileceğinden fazlasını sunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Robot köpek SpotMini artık merdiven inip çıkabiliyor [Video]

Yüksek potansiyel

Yazının başında da belirttiğimiz gibi HRP-5P, etkileyici bir performans sergilese de şu an prototip aşamasında. Ancak sunduğu potansiyel ise çok yüksek. Tipik inşaat işlerinin yanı sıra bu tarz robotlar hava araçları ve gemilerin montajında da kullanılabilir. Robotun geliştirici ekibi özel şirketlerle iş birliği yapmayı planlıyor. Gelecek yenilikler için HRP-5P’ye yatırım yapacak ve gelişimine katkı sağlayacak şirketler aranıyor. Robotun üretilme sebepleri arasındaki en önemli noktalardan birinin Japonya’nın giderek artacak olan “işçi” sıkıntısını gidermek olduğu söyleniyor. Japonya’nın giderek yaşlanan nüfusu ve azalan doğum oranıyla beraber, insan işçilerin sayısı da azalıyor.

sizlere Nar10 Depo Takip Yazılım Barkod Sistemleri farkıyla sunulmuştur
Kaynak:https://www.log.com.tr/alcipan-ustasi-insansi-robot-video/

Bir önceki yazımız olan Boston Dynamics’in robot köpek modeli Spot’un gülümseten dans videosu [İzle] başlıklı makalemizde boston dynamics, Boston Dynamics robot köpek ve Boston Dynamics Spot videosu ve barkod programı hakkında bilgiler verilmektedir.

Reklam

Karekod Okutma işlemi nerelerde kullanılır

Karekod Okutma İşlemi Teknolojinin bize sunduğu avantajlardan biri de karekoddur. Geliştirilen yeni teknoloji sayesinde pek çok işlemi internet üzerinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir