Home / Teknoloji / Akıllı telefonların SAR değerlerini bulma yolları! (Video)

Akıllı telefonların SAR değerlerini bulma yolları! (Video)

SAR değeri 1 gramlık doku başına düşen değerlerle ölçülüyor. Ölçüm birimi olarak W / Kg kullanılıyor. Ölçümler ABD ve Avrupa’da değişiklik gösteriyor.

Bilim adamları insana zarar verdiği sınır olarak farklı açıklamalar yapıyorlar. Amerika Federal İletişim Komisyonu tarafından, cep telefonlarında izin verilen SAR oranı, 1.6 W/Kg olarak belirlenmiş. ABD‘de ölçümler 1 gramlık doku başına değerler baz alınarak yapılıyor. Avrupa’da ise değerler farklı.

Avrupa 10 gram doku üzerinden ölçüm yapıyor. Ölçülen dokudaki artışla beraber izin verilen SAR değeri de artıyor. Avrupa’da 2 W/Kg seviyesine kadar SAR değerindeki akıllı telefonların satışına izin veriliyor.

SAR değeri nasıl anlaşılır?

1 – Telefonun Ayarlar menüsü

Akıllı telefonunuzun ayarlar bölümünde yer alan Yasal Bilgilendirme menüsünde RF (Radyo Frekansı) başlığı altında bu değerler yer alır. Android tarafında bu menü farklılık gösterse de eğer iOS cihaz kullanıyorsanız ilgili menüye aşağıdaki adımlardan kolayca ulaşabilirsiniz:

Ayarlar > Genel > Hakkında > Yasal > RF’ye Maruz Kalma

2 – Telefon kullanım kılavuzu

Akıllı telefonların kullanım kılavuzlarına pek bakmasak da, burada hayati bilgiler yer alıyor. Bu bilgilerden biri de elbette RF değerleri, yani SAR değerleri. Kullanım Kılavuzunu inceleyerek siz de telefonunuzun SAR değeri hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

3 – Üreticilerin web siteleri

Birçok akıllı telefon üreticisi model numarası üzerinden SAR değeri sorgusuna imkan sağlıyor. Bu sitelerde bölgenizi ve model seri numaranısını yazmanız yeterli oluyor. Sizler için farklı üreticilerin sitelerinde yer alan RF sorgu sayfalarını bağlantı olarak aşağıda paylaşıyoruz.

Samsung, Sony, Huawei, Apple, LG.

sizlere Barkod Sistemi Blog farkıyla sunulmuştur
Kaynak:https://shiftdelete.net/akilli-telefonlarin-sar-degerlerini-bulma-yollari

Bir önceki yazımız olan Google'dan yeni özellik! başlıklı makalemizde chrome ve google ve barkod programı hakkında bilgiler verilmektedir.

About admin

Check Also

Bütçe dostu şık modeller Huawei Enjoy 9s ve Huawei Enjoy 9e tanıtıldı

Bütçe dostu şık modeller Huawei Enjoy 9s ve Huawei Enjoy 9e tanıtıldı

Huawei Enjoy 9s ve Huawei Enjoy 9e, söz verildiği tarihte resmi olarak lanse edildi. Gelin modellerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir